Cемінар у межах Першої міжнародної виставки “ЗНО-2016. Освіта в Україні. Освіта за кордоном»

У Києві презентували монографію про медіапсихологію в освітньому процесі. Презентація відбулась 24-го вересня на виставці «ЗНО – 2016. Освіта в Україні. Освіта за кордоном».

«Ми фактично констатуємо нову галузь, яка у нас з’являється – це галузь медіапсихології. І не як наука, яка обслуговує медіа – щоб вони краще навчились нами маніпулювати, а як галузь, яка обслуговує споживача – щоб споживачі, і насамперед освітяни, зрозуміли, як на нас впливають медіа, і що ми можемо протиставити у відповідь», – сказала на презентації Любов Найдьонова, заступниця директора з наукової роботи Інституту соціальної та політичної психології, завідувачка лабораторії психології масової комунікації та медіаосвіти, яка є науковим редактором монографії. 

У новій книзі розповідається, які психологічні знання потрібно враховувати педагогу, щоб підготувати дитину до ефективної взаємодії із світом медіа. Однак робота буде корисна не лише педагогам та науковцям,  а й студентам, батькам та широкому колу читачів, які цікавляться психологічними феноменами інформаційного середовища.

У монографії сформовано концепцію медіаризиків, яка аналізується у віковому, соціально- психологічному та часовому аспекті.  На часовому вимірі Любов Найдьонова наголошувала окремо: «Екран та медіа дуже змінюють наше відчуття часу. І цьому має протистояти освіта, але у педагогічному середовищі бракує знань на таку тему».

Найактуальніші проблеми взаємодії освіти із медіасередвоищем, які визначені у монографії – це медіанасильство та медіазалежність. «Говорячи про медіанасильство, ми маємо на увазі вплив, який сцени насильства, представлені у медіа, справляють на глядачів, про ті механізми, через які медіанасильство з екрану переходить у наше життя», – каже пані Найдьонова.  Щодо медіазалежності, то хоч такого діагнозу немає, але це явище існує і має серйозні наслідки, що пов’язані із порушеннями волі у особистості.  Найбільшу медіазалежність викликають комп’ютерні ігри – часто дитина, перебуваючи поза екраном, все одно продовжує жити грою.

Один із розділів монографії присвячено віковій медіапсихології, де проаналізовано різні аспекти медіасоціалізації дитини. Створено медіапсихологічний портрет старшокласниці, що дає змогу проаналізувати гендерні особливості медіакультури школярів.

У книзі представлені основи педагогічної медіапсихології і соціально-психологічну модель шкільної медіасовіти. Останній розділ монографії присвячено сімейній медіапсихології. Тут розкрито роль сім’ї у взаємодії дитини з медіа, показано, як телевізор, стаючи членом сім’ї, змінює межі сімейної системи і впливає на емоційний розвиток дитини, також аналізується образ сім’ї в новинах телеканалів, стереотипи у телесеріалах.

Монографію створено за результатами виконання науково-дослідної роботи «Соціально-психологічні аспекти взаємодії інформаційного та освітнього просторів України» (2009-2013 рр.) колективом авторів у складі: О. Т. Баришполець, О. Л. Вознесенська, О. Є. Голубєва, Г.В. Мироненко, Л.А. Найдьонова, Н. О. Обухова, Н. І. Череповська. Монографія видана державним коштом та безкоштовно поширюється в освітні установи. Media Sapiens 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Цей запис був опублікований в рубриці Новини. Додайте в закладки permalink.